درمان ناراحتی و افسردگی بعد از سقط جنین

درمان ناراحتی و افسردگی بعد از سقط جنین

کنار آمدن با ناراحتی بعد از سقط جنین

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان ناراحتی بعد از سقط جنین آشنا شوید.

 عشق درمانی بعد از سقط جنین

من جنین خود را از دست داده ام و نمی‌توانم این شرایط را تحمل کنم.

آیا دوره طبیعی برای درد و ناراحتی بعد از این مورد وجود دارد؟

ناراحتی و درد دوره زمانی معینی ندارد. چنین چیزی وجود ندارد که فردی به شما بگوید همه چیز مرتب است و شما نیز درد خود را فراموش کنید و به زندگی عادی خود برگردید. این موضوع در زندگی واقعی انسان‌ها رخ نمی‌دهد. برخی از اوقات فردی که به او علاقه دارید می‌تواند از لحاظ عاطفی و احساسی شما را حمایت کند. اما همانطور که می‌دانید از دست دادن فرزند حتی اگر به دنیا نیامده باشد یک فرایند دردناک است و می‌تواند درد و رنج زیادی بر روی فرد تحمیل کند. به عبارت ساده تر، نوسانات هورمونی همچون افت ناگهانی استروژن اغلب شرایط عاطفی فرد را بدتر می‌کند.

اولین سال بعد از این حادثه معمولا سخت تر خواهد بود. بعد از گذشت زمان، شرایط بهبود پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که این غم در برخی از موارد می‌تواند به افسردگی منجر شود. بنابراین اگر نتوانستید کارهای روزمره خود را انجام دهید، از فردی که دوستش دارید دور شدید یا افکار خودکشی در سر داشتید بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید.روانشناس در صورت لزوم شما را به یک روانپزشک متخصص ارجاع می‌دهد تا داروهای مورد نیاز تجویز گردد. از دست دادن فرزند می تواند بسیار دردناک باشد اما به خاطر داشته باشید که می‌توانید دوباره باردار شوید و از وجود فرزندان خود لذت ببرید. پس شرایط سخت را با استقامت تحمل کنید و به امید روزهای بهتری باشید.

چه حسی بعد ازسقط جنین ممکن است داشته باشیم؟

خانم ها احتمالا" با نوسانات احساسی زیای مواجه می شوند مثل بی حسی، بی اعتقادی، عصبانیت، غم و اندوه، افسردگی و عدم تمرکز .حتی اگر اتمام بارداری زود باشد ، حس بین مادر و جنین قوی است. بعضی خانم ها علائم فیزیکی از این احساسشان تجربه می کنند. این علائم شامل: خستگی، مشکل خواب، عدم تمرکز، بی اشتهایی و گریه های مداوم هستند. تغییرات هورمونی که بعد از سقط جنین اتفاق می افتد ممکن است این علائم را تشدید کنند.

درمان ناراحتی و افسردگی بعد از سقط جنین

افسردگی بعد سقط

حالت غم و اندوه شامل سه مرحله می شود:

مرحله ۱) شوک/امتناع- " این واقعا" اتفاق نیفتاده، من بخوبی مراقب بودم"

مرحله ۲) عصبانی/گناه/افسردگی- "چرا من؟ اگر من ..." " من همیشه یک بچه می خواستم، این منصفانه نیست. من درزندگیم بیشتر از همیشه احساس ناراحتی می کنم ".

مرحله ۳) پذیرش- " من باید باآن کناربیایم، من تنها کسی نیستم که این تجربه را داشتم . خنم های دیگر هم این تجربه را داشتند من به کمک نیازدارم". هرمرحله زمان زیادی می برد. خاطرات عجین شده و غیرمنتظره همچنان وجوددارند. مثالهایی از این موارد آنی شامل: حمام کردن بچه، روایت تجربه وضع حمل، بچه های جدید، مراقبها، گفتگوهای بی تامل، تعطیلات، و نزدیکی خانوادگی هستند.

درمان افسردگی پس از سقط جنین


چگونه می توانم با سقط جنینم کناربیایم؟

به نیازها و محدودیتهاتان درحین غم و اندوه توجه داشته باشید وسعی کنید کنار بیایید. همانطور که در چنین شرایط دشواری کارمی کنید. به نزدیکترین فرد ممکن متوسل شوید. از او حمایت، اطمینان و درک بخواهید با مشورت به خود و همسرتان آرامش بدهید. نباید به تنهایی با آن مواجه شوید. زمان و فرصت به خودتان بدهید .چگونه مران و زنان بطور متفاوت غمگین می شوند: بطورکلی خانم ها بیشتر ازدست داده هایشان را بیان می کنند و درپی حامی هستند.

آقایان/مردها بیشتر به کار مشغول می شوند، و تمایل دارند مسائل و مشکلات را حل کنند، و درنتیجه درشبکه ها دنبال همدرد نمی گردند. این به معنای این نیست که غمگین نیست. اغلب مردها خود را در کار برای فراموش کردن غمشان غرق می کنند. والدین سطوح مختلفی از ناراحتی را حس می کنند. رابطه بین یک خانم باردار و بچه درحال رشد درونش منحصربفرد است. یک خانم می تواند ازلحظه دریافت جواب مثبت بارداری حس پیداکند . رابطه برای پدراز زمان حس کردن علائم فیزیکی بچه ،مثل دیدن عکس سونوگرافی یا لمس کردن لگد بچه آغاز شود.گرچه، ارتباط واقعی تا زمان تولد بچه ایجاد نمی شود بهمین دلیل است که چرا مردها کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند . این تفاوتها باعث شکاف در رابطه بین شما می شود چون شما زمان طولانی تری نیاز دارید برای کنارآمدن.

شما می توانید ازاین طریق به رابطه تان برگردید: به احساسات و نیازهای یکدیگر احترام بگذارید. احساسات و افکارتان را با هم اشتراک بگذارید. تفاوتها را بپذیرید وبه روش برخورد یکدیگر احترام بگذارید. از سرزنش خود دست بردارید. همه زنان دوست دارند که به عقب بازگردند و تمام آنچه را که در زمان بارداری انجام داده اند مرور کنند تا بفهمند چه چیزی باعث سقط شدن جنین آنها شده است و یا از چه راههای می توانستند جلوی این اتفاق را بگیرند. واقعیت این است که به احتمال بسیار زیاد هیچ راهی برای جلوگیری از این سقط وجود نداشته . اکثر سقطها به دلیل مشکلات ژنتیکی جنین اتفاق افتاده که کاملا خارج از کنترل مادر است.

درمان افسردگی پس از سقط جنین

حقوق آرامش دهنده یکدیگر را درک کنید.:

آرامش دادن و کنارآمدن بمعنای فراموش کردن و نامحسوس کردن خاطرات نیست. بلکه بمعنای متمرکز نشدن روی قضیه است. مدتی به سر کار نروید. حتی اگر به لحاظ جسمی مشکلی ندارید، چند روزی مرخصی بگیرید. ازشوهرتان انتظار نداشته باشید که مثل شما غم و اندوه خود را ابراز کند. اگر به نظر می رسد که همسرتان به اندازه شما به خاطر از دست رفتن جنین متأثر نشده ، به یاد بیاورید که مردان و زنان به شیوه متفاوتی غم و اندوه خود را ابراز می کنند.

درمان افسردگی پس از سقط جنین
درمان افسردگی بعد سقط جنین

واقعیتها را درمورد اینکه چه اتفاقی افتاده ،و درآینده چه می شود را،بدانید دنبال سوال و جواب باشید ، به گزارشات پزشکی توجه کنید، و یادداشت بردارید.درمورد اینکه دوست دارید با لباس بارداری تان و وسایل بچه چکار کنید،تصمیم گیری کنید. دیگران شاید گزینه هایی برای شما داشته باشند، ازایده دیگران کمک بگیرید و بهترین کاررا انجام دهید.

خودتان را از موقعیتهای سخت ودشوار دور نگه دارید.اهداف واقعی درنظر بگیرید. برای مثال، روی کنار آمدن بااین مسئله یک روز تمرکز کنید نه تمام هفته. غم ومواجه شدن وقت لازم د ارد و سریع اتفاق نمی افتد. از حمایت بهره مند شوید حتی اگر ساده نباشد . اگر خارج از کنترل شماست از مشاور کمک بگیرید یا از یک گروه حمایت کننده و متخصص . خود را از دیگران جدا نکنید. اگر چه صحبت کردن درباره از دست دادن جنین دردناک به نظر می رسد، در میان گذاشتن داستان خود با دیگران موجب می شود که کمتر احساس تنهایی بکنید و کمکتان می کند تا حالتان بهبود یابد.

هم غمگین باشید هم خوشحال. احساس غم و اندوه طبیعی است ولی اجازه ندهید برشما کنترل داشته باشد. دیگران غم شان را فراموش می کنند شماهم اینکارا بکنید. کارهای نشاط آور انجام دهید ،خندیدن و شادی آرامش دهنده خوبی هستند. بخاطر آوردن لحظات خوب و شاد دلیل بی اهمیت بودن غم شما نیست. بچه تان را به خاطر بیاورید. ممکن است بخواهید برای بچه اسم بگذارید. بعضی خانم ها با کاشت درخت ، انتخاب یک تکه جواهر با سنگ ماه تولد یا کمک به خیریه خود را تسکین می دهند.شاید شما بخواهید در سالگرد زمانی را با همسرتان باشید. حمایت دیگران را به دست بیاورید.

از پزشک یا مامای خود در مورد گروه های حامیِ سقط جنین در جامعه خود پرس و جو کنید. از یک مشاور حرفه ای بخواهید که کمک کند تا با عواطف دشواری که در حال حاضر تجربه می کنید، دست به گریبان شوید و در نهایت، غم و اندوه خود را بپذیرید و با آن کنار بیایید.ندانستن و عدم آگاهی، بیشتر موجب ترس ما می ‌شود. همه زنان در طول زندگی مراحل مختلفی مثل بلوغ، باروری، شیردهی، نازایی و یائسگی را پشت‌ سر می‌ گذارند. پس این شرایط ویژه خانم‌ هاست و باید اطلاعات لازم را در این مسائل داشته باشند.

درمان افسردگی پس از سقط جنین

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


۱
۰
۳ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
ir
مهسا | ۱ سال پیش
سلام.منم تو هفت ماهگی فهمیدم دخترم مشکل داره مجبور به سقط شدم.الان یه هفته میگذره ولی خیلی تنها شدم دخترم امید زندگیم بود.فقط از خدا میخوام به همه ماها صبر بده و ان شاالله یه بچه سالم ک بزرگترین آرزویه هر پدر و مادره
۰
۰
 
 
ir
زهرا | ۱ سال پیش
سلام.من دو روز پیش کورتاژ کردم.قلب بچه ام در هفت هفتگی دیگه نزده ومن یک ماه بیخبر بودم..پارسال هم یه بارداری پوچ داشتم الان خیلی بیحوصله ام.هنوز صدای قلبش تو گوشمه.....
۰
۰
 
 
ir
میترا | ۱ سال پیش
سلام منم بعدازچهارسال حامله شدم اینقدرذوق داشتم که خدامیدونه امابعدازپنج ماه ازدستش دادم وسقط شدافسردگی شدیدگرفتم والان میترسم اقدام به بارداری کنم
۰
۰
 
Scroll to Top