راه های مناسب برای درمان موهای نازک سر

راه های مناسب برای درمان موهای نازک سر

نازک شدن تارهای موی سر با چند دلیل پزشکی ارتباط دارد

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای ضخیم کردن موهای نازک آشنا شوید.

علت نازک شدن مو + درمان

موهای پرپشت، ضخیم و خوش‌حالت را خیلی‌ها جزو معیارهای زیبایی می‌شناسند. با این حال، کم نیستند افرادی که موهایشان بسیار نازک و در معرض ریزش است. بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا راه‌حلی برای خوش‌حالت کردن یا ضخیم کردن موهایشان وجود دارد یا نه؟نازک شدن مو و ریزش آن مشکلی جدی است، خصوصاً برای خانم‌ها.

علت نازک شدن موی سر

1. استرس روحی

بدن ما به استرس از راه‌های متفاوتی واکنش نشان می‌دهد.ریزش مو یکی از آن‌هاست. استرس عاطفی می‌تواند محرکی برای کاهش چشمگیر یا حتی توقف چرخه‌ی عادی رشد مو باشد. درمان و کاهش استرس با کمک پزشک باعث می‌شود به مرور زمان دوباره موهای شما رشد عادی پیدا کند.

2. استرس فیزیکی

مانند استرس عاطفی، بدن ما به استرس فیزیکی مانند بیماری‌ها، جراحات یا جراحی با ریزش مو واکنش نشان می‌دهد. استرس فیزیکی اغلب با مصرف دارو همراه است و در نهایت خود آن گاه منجر به استرس عاطفی نیز می‌شود. شما برای درمان نیاز به زمان دارید. بازسازی موهای شما پس از یک استرس فیزیکی تا حد زیادی به این بستگی دارد که بدن چگونه درمان شده و به حالت عادی برمی‌گردد.

3. وضعیت سلامت بدن

ریزش مو اغلب می‌تواند نتیجه‌ی یک مشکل در سلامت یا از عوارض داروهایی باشد که برای درمان مشکل خود استفاده می‌کنید. اختلالات تیروئید و مشکلات قلبی حتی زمانی که درمان شوند اغلب با نازک و شکننده شدن مو همراه‌اند و می‌توانند منجر به ریزش موها شوند. با پزشک خود درباره‌ی ریزش موهایتان صحبت کنید.

4. ژنتیک

متأسفانه DNA شما می‌تواند مقصر اصلی ریزش موهایتان باشد و در این رابطه شما کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. با وجودی که ریزش موی ارثی اغلب در مردان وجود دارد اما گاه در زنان نیز دیده می‌شود. اگر این مشکل را دارید در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل خاصی در سلامت خود ندارید. سپس سعی کنید بهترین مراقبت را از موها و پوست سر خود داشته باشید تا مطمئن شوید موهایتان در بهترین شرایط رشد می‌کنند.

5. رژیم غذایی نامناسب

کمبود مواد غذایی می‌تواند باعث مشکلات متعددی شود و ریزش مو در کسانی که دچار رژیم غذایی ضعیف یا سوءتغذیه هستند متداول است. اگر از خشکی پوست، فشارخون بالا، چاقی یا دیگر کمبود ویتامین‌ها رنج می‌برید علت ریزش مویتان نیز می‌تواند در رژیم غذایی‌تان باشد. زمانی که شروع به گنجاندن غذاهای سالم بیشتر در رژیم غذایی خود کردید موهای شما نتایج تلاش‌هایتان را در خود نشان خواهد داد.

6. عدم تعادل هورمونی

می‌توان گفت هورمون‌ها نقش مهمی در وضعیت موهای شما دارند. عدم تعادل هورمون تیروئید و بارداری یا هورمون‌های بعد از زایمان رایج‌ترین علل ریزش مو هستند. ریزش موی بعد از زایمان بسیار متداول است، همچنین ریزش مو بعد از شروع دوران یائسگی. تغییر در روش‌های پیشگیری از بارداری نیز می‌تواند روی ضخامت موهای شما اثر بگذارد. اگر با هر یک از این شرایط روبرو شده و نگران ریزش موهای خود هستید بهتر است با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

7. وضعیت نامناسب پوست سر یا محصولات نامناسب

گاه ریزش مو می‌تواند با مراقبت صحیح از پوست سر متوقف‌شده یا تا حد زیادی کاهش یابد. بسیاری از افراد که تارهای مویشان نازک شده است از شامپوهای حجم دهنده و نرم‌کننده‌ها برای حل مشکل خود استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که محصولات حجم دهنده‌ی مو اغلب برای زنان خشکی زیادی دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند ریزش موهای شما را بدتر کند. با پزشک متخصص در مورد محصولات و روش‌های بهتر برای مراقبت از پوست سر خود مشورت کنید.

موهای پرپشت، ضخیم و خوش‌حالت را خیلی‌ها جزو معیارهای زیبایی می‌شناسند. با این حال، کم نیستند افرادی که موهایشان بسیار نازک و در معرض ریزش است. بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا راه‌حلی برای خوش‌حالت کردن یا ضخیم کردن موهایشان وجود دارد یا نه؟

درمانی موثر برای موهای نازک

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل تنها داروی مخصوص ریزش مو است که توسط FDA تایید شده است و باید با نسخه آن را تهیه نمود. البته این دارو خط مو که به سمت عقب پیش می رود را درمان نمی نماید. این دارو باعث تحریک رشد مو می شود هرچند دانشمندان درباره چگونگی عملکرد آن کاملا اطمینان ندارند. ماینوکسیدیل تحت عناوین روژین یا تروکسیدیل یا تحت عنوان ژنریک نیز در دسترس است. این دارو به صورت مایع و کف و با 2 دوز در دسترس است 2 درصد و 5 درصد.

میزان اثربخشی

ماینوکسیدیل از هر سه مرد روی دو نفر از آنان موثر است. اگر فرد زیر 40 سال باشد و ریزش موهای او تازه آغاز شده است این دارو بسیار موثر است.

نحوه استفاده

دوبار در روز هنگامی که موها خشک است باید ماینوکسیدیل را روی پوست سر استفاده نمود یعنی در مناطقی که موهای نازک شده قرار دارند . سپس باید صبور بود. پس ازگذشت 4 یا چند ماه ممکن است هیچ تغییری رخ ندهد.ماینوکسیدیل چه کاری انجام نمی دهد: ماینوکسیدیل راه درمان طاسی نیست. اگر از مصرف ماینوکسیدیل خودداری شود دوباره ریزش موها اغاز می گردد. و سرعت ریزش موها ممکن است سریع تر از قبل شود.

اثرات جانبی

با مصرف ماینوکسیدیل پوست سر ممکن است دچار قرمزی، خارش خشکی، پوسته پوسته یا دچار سایر تحریکات پوستی شود هرچند زیاد شایع نیست. البته اگر از مینوکسیدیدل با غلظت بیشتر 5یعنی درصد استفاده شود این عوارض ممکن است بروز کند.

فیناسترید

این دارو از ساخت هورمون در ریشه الگوی تاسی مردان جلوگیری می نماید این هورمون به نام DHT (دی هیدروتستوسترون) معروف است. فیناستراید تحت نام تجاری پروپشیا در دسترس است.

میزان اثر بخشی

فیناستراید بسیار اثر بخش است. این دارو در 90 درصد مردان جلوی ریزش مو را می گیرد. در حدود دو سوم مردان نیز این دارو باعث رشد دوباره برخی موها می گردد.

نحوه استفاده

فیناستراید به صورت قرص است که معمولایک بار در روز مصرف می گردد. متخصص پوست ممکن است استفاده از این دارو را همراه با مینوکسیدیل تجویز نماید.

این دارو چه کاری انجام نمی دهد

مانند مینوکسیدیل این دارو درمان ریزش مو نیست. اگر مصرف فیناستراید قطع شود ریزش موها دوباره آغاز می گردد.

اثرات جانبی

فیناستراید ممکن باعث بروز اختلال در نعوظ و سایر مشکلات جنسی می شود هرچند بروز این مشکلات مرسوم نیست. اگر فرد با این مشکلات روبه رو گردد به محض اینکه مصرف این دارو قطع شود آن مشکل هم از بین می رود. اما در برخی مردان رفع آن مشکل ممکن است بیش از سه ماه به طول انجامد.

بیوتین و لیزر درمانی با سطح پایین(LLLT)

بیوتین ویتامین B است که برای سلامت بدن ضروری است. این ویتامین در زرده تخم مرغ، مخمر، جگر و سایر غذاها یافت می شود. کمبود ویتامین B ممکن است باعث ریزش مو شود. آیا این امر بدین معناست که مصرف دوز بیشتر ویتامین B باعث رشد موهایی بیشتر می گردد؟ احتمالا خیر. هیچ تحقیقی در این زمینه اثبات نکرده است که بیوتین از بروز ریزش مو جلوگیری می کند یا درمان ریزش موست. ممکن است بگویند شانه ها، برس ها، هود ها و کلاه های لیزر از ریزش مو جلوگیری می کند. نظریه در پس این ادعا این است که فولیکول های مو نور لیزر را در سطوح خاصی جذب می نماید و این امر باعث تحریک رشد مو می گردد. اما مدارک کافی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از این وسیله ها باعث بازگرداندن موها یا جلوگیری از تاسی می گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

راه های مناسب برای درمان موهای نازک سر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید

تازه های دلگرم

Scroll to Top