آیا گوشت گراز خاصیتی هم دارد؟

۵۰,۱۸۲
۱۴
۷
سه شنبه, ۰۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۰

گوشت گراز وحشی حلال است؟چه خاصیتی دارد؟

با دلگرم همراه باشید تا در مورد گوشت گراز بیشتر بدانید.

خواص گوشت گراز

خواص و مضرات گوشت گراز (خوک وحشی یا خوک نر ) مواردی است که در این مقاله با شما در میان میگذاریم.

آیا گوشت گراز را میتوان خورد ؟

خاصیتی گوشت گراز چیست؟

خوردن گوشت گراز جایز است؟

خواص گوشت گراز

در پاسخ این سوال توجه به چند نکته حایز اهمیت است...

گراز یا خوک وحشی نوعی خوک است که در مناطق شمالی و مرکزی اروپا، نواحی مدیترانه‌ای (از جمله کوه‌های اطلس در شمال آفریقا) و بیشتر مناطق آسیا است. نسل این حیوان در شمال آفریقا و برخی نقاط اروپا منقرض شده‌است. گراز توسط انسان به نقاط دیگر دنیا از جمله بخش‌های از ایالات متحده و آرژانتین و نیز استرالیا وارد شده‌است. گراز دارای ناخن‌های درازیست که در صورت مواجهه با خطر ناخن می‌کشد.

گرازها تقریباً هر چیزی را که قابل خوردن باشد می‌خورند و از نظر تنوع غذایی با انسان رقابت می‌کنند !! غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون انواع بی‌مهرگان همچون حشرات و لارو آنها، کرم خاکی، حلزون، و مهره‌دارانی چون ماهی، جوندگان، قورباغه‌ها و مارمولک‌ها و لاشه حیوانات بزرگ.

خوک وحشی در ایران بیشتر در مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.

گرازها گاهی حیوانات کوچک مثل بچه گوزن را هم شکار می‌کنند و از جوجه و تخم پرندگان هم تغذیه می‌کنند. گرازهای دلتای ولگا و رودخانه‌ها و دریاچه‌های قزاقستان به‌طور مرتب به صید ماهی‌هایی چون کپور و کُلمه می‌پردازند. شکار جوجه‌های حواصیل و قره‌قاز، صدف‌های دوکپه‌ای و موش‌ها و موسکرات‌های به دام‌افتاده نیز در دلتای ولگا دیده شده‌است. دست‌کم یک گزارش از شکار ماکاک رادیاتا توسط گراز در جنوب هند نیز در دست است.

جدول ارزش غذایی گوشت گراز در 100 گرم

گوشت گراز یا خوک وحشی شامل

کالری 122 کیلو کالری
کربوهیدرات 0
چربی 3.3 گرم
پروتئین 22 گرم
کلسیم 12.00 میلی گرم
آهن 2%
منیزیم 0
فسفر 0
پتاسیم 0
سدیم 0
ویتامین A 0
ویتامین B1 0.390 میلی گرم
ویتامین B2 یا ریبوفلاوین 0.110 میلی گرم
ویتامین B6 یا پیریدوکسین 0
ویتامین C یا اسید اسکوربیک 0
ویتامین E یا توکوفرول 0

طبق جدول بالا میبینید که گوشت گراز اونقدر که میگن هم خاصیت نداره و ارزش غذایی آن نسبت به سایر گوشت ها خیلی اندک است ! گوشت های حلال همچون گوساله دارای خواص بیشتری نسبت به گوشت گراز هستند.

گوشت گراز یا خوک وحشی نر طبیعت گرم و مرطوب دارد

  • حرمت برخی خوراکی ها مانند گوشت خوک و گراز و سگ صرفا ناشی از میکروب ها یا انگل های موجود در آن ها نیست که با روش های بهداشتی مانند فریز کردن یا استریلیزه کردن در مورد شیر نجس و داخل اتوکلاو گذاشتن درمورد ادرار و مدفوع، از بین برود بلکه مسأله حرمت یک خوراکی با بهداشتی بودن آن, دو مطلب کاملا جدا است.

همچنان که در مسافرخانه های بین راهی، اگر هیچ گونه بهداشت را رعایت نکنند ولی از گوشت پاک و حلال استفاده کنند، خوردن آن هیچ اشکال شرعی ندارد و اگر از گوشت خوک استفاده کنند ولی صد بار هم دستهای خود را ضدعفونی کنند و از ظروف کاملا بهداشتی استفاده کنند، باز هم حرمت استفاده از این غذا از بین نمی رود بنابراین حکمت حرمت چنین غذاهایی بر ما معلوم نیست و چیزی مافوق توجیه های روزمره بهداشتی است.

خواص گوشت گراز

  • آنچه بیشتر به نظر می رسد که صحیح باشد اثرات منفی گوشت خوک از نظر معنوى است زیرا آن طور که گفته شده است خوک از فضولات و پس‏مانده‏ها تغذیه مى‏کند و در میان حیوانات به عنوان حیوان بى‏غیرت! از آن یاد مى‏شود که هیچ حمایتى از ماده خود نشان نمى‏دهد. در صورتى که از شتر به عنوان حیوان با حمیّت یاد مى‏شود. به طورى که نمى‏توان شتر دیگرى را در مقابل او کشت و گوسفند حیوان رام و آرامى است و چه بسا به تناسب تغذیه از این گونه حیوانات آثار روانى و روحى آنان نیز به انسان منتقل شود.

اگر چه به میزان محدود همچنان که امروز اثرات بی غیرتی نسبت به خانواده و همسر در غرب آن قدر آشکار است که به عنوان یکی از دلایل فروپاشی تمدن غرب از آن یاد می شود و دانشمندان علم تمدن شناسی یکی از دلایل فروپاشی تمدنها را فروپاشی نهاد خانواده می دانند، در این زمینه خوب است به برخی آمارهای ارائه شده از سوی منابع غربی مراجعه کنید. آن چه گفته شد بخشى از فلسفه حرمت گوشت خوک است چه بسا دلایل بسیار دیگرى نیز وجود داشته باشد.

امام صادق (ع) : مردی از امام (ع) سوال نمود چرا خداوند گوشت خوک و شراب را حرام نموده است ؟ امام (ع) در پاسخ فرمودند : خداوند تبارک و تعالی چیزی را حلال ننموده و چیزی را حرام نکرده مگر برای حفظ مصالح خود مردم. نه آنکه بنا بر میل خود نسبت به چیزی آن را حلال نموده و به خاطر بی میلی خود نسبت به امری آنرا حرام کند. زیرا خداوند که خالق بندگانش میباشد ، می داند چه چیزهائی سبب قوام جسم و روح ایشان میشود. پس آنها را حلال نموده و میداند چه چیزهائی برای روح و جسم انسان ضرر دارد ، آنها را حرام فرموده.

برای مثال گوشت خوک را حرام نموده ، زیرا سبب بی غیرتی و بی تعصبی و فساد اخلاق میشود. و شراب را حرام نمود ، زیرا شرابخواری موجب ارتعاش و لرزش بدن است و مروت و جوانمردی را از شخص زائل می کند و شخص مشروبخوار را به تمام امور زشت و قبیح از قبیل زنا با محارم و آدم کشی و هر فتنه ای می کشاند.ر. ک: تفسیر جامع جلد 2 صفحه 1563. مستندحرمت گوشت گراز(خوک وحشی)


یک _ قران کریم


قرآن کریم، انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند.
ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات ادیان الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است:

«إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ؛.خدا، تنها (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که ]به هنگام سربریدن نام[ غیرخدا بران بانگ زده شده حرام کرده است.»
( مایده :3) مضمون این آیه، در چهار سوره‌ی قرآن آمده است و علت تاکید قرآن بر این مطلب، همان اهمیت موضوع و خطرات جسمی و روحی مصرف گوشت خوک و نیز آلودگی جامعه‌ی بشری به آن است به طوری که هنوز در برخی کشورهای جهان به ویژه اروپا و آمریکا گوشت خوک جزء غذاهای رسمی آنها قرار دارد.


دو_ احادیث درباره حرمت گوشت خوک


حضرت امام رضا (ع) : در جهت تحریم خوردن گوشت خوک می فرماید : (( خداوند خوردن خوک را حرام فرموده چون حیوانی است مهیب و زشت صورت که خدا او را برای پند و عبرت گرفتن خلق آفریده ( یعنی از دیدنش بفهمند که خدا بر هر چیزی توانا است و خدای را بر زیبایی صورت بشری خود شکر کنند ) و بترسند از شهوترانی و بی بند و باری که موجب این میشود که خدای تعالی صورت زیبای بشری را از ایشان گرفته و به صورت خوکشان کند و مسخ شوند ( چنانچه با جماعتی از پیشینیان در دنیا چنین فرمود و سایرین در عالم برزخ و قیامت در اثر داشتن خوی خوک بصورت او محشور میشوند ) و خوک را در بین بشر گذارد تا دلیلی برای گذشتگانی که با این صورت در آمده بودند باشد و جهت دیگر حرمت گوشت خوک آن است که خوراکش پلیدترین پلیدیها و کثیف ترین کثافتها است با مفاسد و زیانهای بسیاری که در خون او است)).

ر. ک: وسائل الشیعه ، جلد16 صفحه 378 باب اطعمه


امام صادق (ع) : خداوند عده ای را بصورت های گوناگون مسخ کرد شبیه خوک ، بوزینه ، خرس و هرچه از مسوخات دیگر است و آنگاه از خوردن این نمونه ها نهی فرمود تا از این جور حیوانات بهره مند نگردند و عقوبت آنرا خوار و سبک نشمرند ! (تفسیر عیاشی و کتاب الاطعمه و الاشربه وسائل باب1 صفحه 377 )
امام صادق (ع) : یکی ازچهارچیز که سبب پیری زودرس می شود؛ خوردن گوشت خوک است . ر. ک: تحف العقول صفحه 540 . باتوجه به آیات وروایاتی فروانی که درموردحرمت گوشت خوک وارد شده است فقها فرموده اند:خوک و سگ دو حیوان نجس العین اند که تمام اجزاء بدنشان حتی مو و ناخن که جان ندارد نجس است و ذبحشان لغو است ، یعنی به هیچ وجه قابل تطهیر نیستند و خوردنشان حرام و گناه کبیره است. (گناهان کبیره جلد 2 صفحه 186-191 )


4. ضررهای گوشت خوک از نظر دانشمندان


در کتاب اسلام و علم امروز نشریه انجمن تبلیغات اسلامی می نویسد :


خوک یکی از حیواناتی است که طبیعی دانان آنرا جزء دسته ضخیم جلدان می دانند و« گراز یا خوک وحشی» و اسب آبی را از این فامیل می شمارند . خوردن گوشت خوک ضررهای بسیار دارد و با این حال به علت طعم ظاهری آن مورد استفاده قرار گرفته در صورتی که خداوند خوردن خوک را به قوم یهود نهی و بر مسلمانان حرام نموده عیسویان امروز گوشت خوک را می خورند و تعجب در این است که امروزه با آنکه علت حرامی گوشت خوک را فهمیده اند باز از خوردن آن دست بر نمی دارند.


علمای طبیعی امروز با نهایت روشنی فهمیده اند که گوشت خوک چه ضررهای دارد و چه زیان هائی در صحت و سلامتی جامعه به وجود می آورد و ترتیبی جز حرام کردن آن در جهان نیست که از بدی آن جلوگیری نماید.
در فرهنگ لاروس مدیکال در لغت تنیا یا کرم کدو می نویسد ( در کشورهائی که خوک زیاد مصرف میشود مرض لادرری فراوانست و برعکس در کشورهای اسلامی که اصلا خوک نمی خورند این مرض ابدا وجود ندارد )

خواص گوشت گراز
گوشت گراز وحشی

خواص گوشت گراز


تفصیل زیانهای گوشت خوک

  • زیانهای معنوی و اخلاقی

این موضوع در علوم طبیعی ثابت شده که انسان گوشت هر حیوانی را بیشتر بخورد متصف به اخلاق برجسته آن حیوان می گردد ، مثلا اگر دائما خوراکش گوشت گاو باشد صفت گاوی و زورمندی بهیمی در او پیدا میشود و اگر شیر و گوشت گوسفند بخورد خوی نرم و گوسفندی پیدا می کند ، خوردن گوشت خوک نیز در انسان شبیه اخلاق خوک تولید می کند خوکها در بی غیرتی و بی ناموسی مشهورند و هیچگونه ادبی در زناشوئی ندارند هیچ حیائی از خود بروز نمی دهند و عصبیت جنسی در وجودشان پیدا نمیشود.

تعجب اینجاست که اروپائیان خود متوجه نقص این حیوان شده و هرکس را که می خواهند به بی غیرتی و نقص حمیت سب کنند او را به نام خوک می خوانند و یکی از بزرگترین فحش های آن هاست یکی دیگر از زیان های معنوی خوک این است که این حیوان هرگونه کثافتی را پیدا می کند می خورد و از هیچ چیز باک ندارد در نتیجه وجودش سراپا کثافت است.
معروف است که خوک مظهر شیطان است و این فکر را بیشتر خود اروپائی ها که مرید حیوان مزبورند دارند چنان که در قصه های مذهبی خود هر وقت شیطان را جسمیت داده اند بصورت خوکی جلوه گرش میسازند.در انجیل برنابا که به علت حقائقی که در آن نوشته میتوان بدان اطمینان کرد خوک را مظهر شیطان معرفی کرده و می گوید که در بدن این حیوان روح شیطانی وجود دارد ، در انجیل هائی که فعلا در دست عیسویان است .

نیز این موضوع را تایید کرده چنانچه در متی 8-23 و مرقس 5-1 تا 20 و لوقا 8-26 تا 39 داستان داخل کردن حضرت عیسی (ع) شیطان را میان بدن های گله خوک و فرستادن این گله را به رودخانه شرح داده است بنابراین از لحاظ روحی نیز عیسویان بدی خوردن خوک را می دانند و باز از خوردن آن دست بر نمی دارند.

  • زیانهای جسمی

زیانهای جسمی خوک بسیار است که دو قسمت آنها مهمتر از همه میباشد یکی تریکین تاتریشین و دیگری کرم کدو ، که ذیلا به تفضیل شرح داده میشود :


1-تریکین حیوان کوچکی است که در میان گوشت خوک لانه می کند . تریکین کرم کوچکی است که نر آن تا یک میلیمتر و نیم و ماده آن تا سه میلیمتر قطر دارد. در عرض یکماه می تواند از ده تا پانزده هزار تخم گذارد. به محض اینکه در اثر خوردن گوشت خوک تریکین وارد بدن انسان شود گلبولهای سرخ خون ابتدا شروع به زیادی کرده و بعد از بین می روند و کار به جائی می رسد که گلبول خون خیلی کم میشود و انسان دچار مرض کمخونی میگردد و ممکن است این حالت او را به مرگ بکشد.


هنگامی که تریکین ها وارد معده شدند جدار آهکی خود را در اثر دخالت عصیرهای معدی از دست می دهند و به سرعت تولید مثل نموده از راه معده و خون داخل بدن میشوند.


اولین اثر آن سرگیجه و تب های مخصوص من جمله تب های مربوط به دستگاه هضم میباشد بعدا اسهال دست می دهد تب حاصله از این حالت ابتدا ضعیف است ولی رفته رفته سخت و مزمن میگردد.


دردهای دیگری از قبیل روماتیسمی مختلف ، کشش اعصاب ، خارش داخلی بدن ، تراکم پی ها ، کوفتگی و خستگی سخت در تمام کالبد ، جمع شدن عضلات صورت و بالاخره دردهای ناشی از ضعف فوق العاده بدن به وجود آمده پس از چهار پنج روز مرگ فرا میرسد.


آثار دیگری هم در مریض به وجود می آید از قبیل سختی عمل مضغ و بلع ( خوردن ) و تنفس.ممکن است مرگ در اثر عوامل دیگری نیز تولید گردد زیرا کرمها در هفته سوم اقامتشان در معده شروع به حمله به عضلات می کنند و در هفته هفتم به ریه هجوم می برند و تولید مرض ضعف قوا نموده و مریض را میکشد.
مرضی که از کرم تریکین حاصل میگردد به نام تریکیوز مشهور است این مرض در کشورهائیکه گوشت خوک زیاد مصرف میشود زیاد است و در کشورهای اسلامی که خوک حرام است اصلا دیده نمیشود.


تریکین که داخل معده میشود هیچ دوای کرم کش یا ورمیفوژی قادر به دفع آن نیست هنگامی که نوزادهای تریکین در عضلات نفوذ کند چاره ای نیست و مریض باید تن به مرگ دهد.
برای نشان دادن اهمیت این مرض و سرایت آن کافیست بگوئیم که در یک کیلو گوشت خوک ممکن است 400 میلیون نوزاد تریکین باشد.

خواص گوشت گراز
نتیجه


حکمت تحریم گوشت خوک را می‌توان پیشگیری از زیان مترتب بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم. پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلم آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد.

خواص گوشت گراز

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


۱۴
۱۱

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

۷ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
ir
سلیمانی باقله | ۱ هفته پیش
واقعا استدلال های شما بسیار وقیح بوده و هیچ گونه منطق و استدلالی در آن نمیگنجد.! وحتی در جاهایی مرتکب دروغ به اصطلاح مصلحتی خودتان شده اید‌. و علوم طبیعی با نتایج بی جهت شما ساز گار نیست.????????در
وغگویی واسه شما عیبه. از خدا بترسید!
۰
۰
 
 
au
ا | ۴ ماه پیش
هميشه از تعداد زياد نادایان شگفت زده ميشم ، علم يا چرنديات؟
۱
۰
 
 
ir
ساشار | ۴ ماه پیش
ادمین گرامی بجای گذاشتن این همه چرندیات و احادیت میتونستی از دیدگاه علمی شرح بدی ، مقدار پورتئین ، کالری ، ترکیبات امینه و ....

خاصیت گرم بودن یا سرد بودن ، هدف از ایجاد سایت اطلاع رسانیه
۱
۰
 
 
de
مصطفی چمران | ۷ ماه پیش
خیلی هم خوش مزه است من خوردم !
۰
۲
 
 
ir
کامران | ۱ سال پیش
من یه جا تو نت خوندم که دارن پرورشش میدن برای استفاده
در ضمن نوشته بود موقع پوست کندن باید حواستون باشه 2 تا غده انتهای بدن داره که اگر بترکه گوشتشو مسموم و خراب میکنه
۰
۰
 
 
ir
حسین | ۱ سال پیش
دوستان من شنیدم میگن گوشت کبوتر و خرگوش حساسیت زاست. واقا اینجوری که میگن هست؟
۰
۰
 
 
ir
زهرا | ۱ سال پیش
دوستان گوشت این حیوان حرام است.من چیزی در مورد خواص گوشتش نشنیدم.اما روغنش چرا،برای کمردرد حرف نداره و معجزه می کنه
۱
۰
 
statcounter