موارد مصرف کوآموکسی کلاو +عوارض این دارو

موارد مصرف کوآموکسی کلاو +عوارض این دارو

مضرات کوآموکسی کلاو

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با مضرات کوآموکسی کلاو بیشتر آشنا شوید.

مضرات کوآموکسی کلاو

کوآموکسی کلاو (به انگلیسی: Co-amoxiclav)

گروه دارویی-درمانی: آنتی بیوتیک نیمه صناعی وسیع الطیف بتالاکتام

اشکال دارویی: کپسول و سوسپانسیون

کو اموکسی کلاو داروئی است که از دو ماده موثره داروئی ساخته شده است،یعنی از آموکسی سیلین و اسید کلاونیک.

علت افزوده شدن اسید کلاونیک افزایش دادن طیف ضد باکتریایی داروی ساخته شده می باشد.گروهی از باکتریها هستند که با تولید یک نوع آنزیم خاص بنام بتا لاکتامازپنی سیلینهای دارای هسته بتا لاکتام را از ناحیه همان هسته شکسته و آنها را غیر فعال میکنند در نتیجه عفونتهای ایجاد شده با آن گونه باکتریها به درمان آنتی بیوتیکی با آن نوع پنی سیلینها جواب نمیدهد.

پس چاره کار در این هست که آن نوع باکتریها را با افزودن داروئی دیگر به یک داروی خاص و در حالت کلی تولید انتی بیوتیکهای مقاوم به بتالاکتاماز( پنی سیلیناز) از بین ببریم و عفونت ایجاد شده را درمان کنیم.در کو آموکسی کلاو داروی اسید کلاونیک آنزیم بتالاکتاماز باکتریها را غیر فعال میکند و درنتیجه آن باکتری در مقابل آموکسی سیلین بی سلاح می شود و آموکسی سیلین با قدرت ضد باکتریایی زیادی که دارد و طیف وسیعی از باکتریها را پوشش میدهد (باکتریهای گرم + و گرم-)

عامل ایجاد کننده عفونت را از بین می برد و بیماری بهبود می یابد.
خود اسید کلاونیک به تنهایی طیف ضد باکتریایی ضعیفی دارد وبه تنهایی اثر چندانی ندارد در صورتی که خود اموکسی سیلین به تنهایی طیف وسیعی از باکتریها را نابود میکند و بر روی باکتریها اثر باکتریسیدی دارد یعنی باکتر یها را می کشد.

کوآموکسی/کلاوولانات یا کوآموکسی کلاو یک آنتی بیوتیک رایج است که از آن برای درمان عفونت های باکتریایی گوناگون مثل عفونت گوش میانی، سینوزیت و عفونت های پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری استفاده می شود.آموکسی سیلین/کلاوولانات را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. خوردن آن با غذا می تواند از دل به هم خوردگی ناشی از آن جلوگیری کند.بهتر است این دارو در فواصل زمانی برابر در طول شبانه روز مصرف شود تا مقادیر ثابتی از آن در خون و ادرار وجود داشته باشد.

کوآموکسی کلاو ( CO-Amoxiclav )

موارد منع مصرف کوآموکسی کلاو ( CO-Amoxiclav )

حساسیت شدید داروییعوارض جانبی: اسهال , تشنج , عوارض کلیوی , ضایعات پوست , تهوع و استفراغ

  • توجهات: این دارو ترکیب آموکسی سیلین و کلاولانیک اسید است . در اختلال عملکرد کلیوی با احتیاط مصرف شود.راش و ضایعات جلدی که دیر هنگام بروز می کند ممکن است نشانگر حساسیت باشد.
  • آموزش: برای آماده کردن دارو از شکل پودربه شربت باید طی 2 مرحله آّ اضافه کرد تا پودر در آب حل شود.در خانم ها علائم عفونت قارچی مجاری تناسلی (واژن) ممکن است به صورت ترشحات سفید و پنیری بروز کند.
  • شرایط نگهداری: در دمای معمولی و جای خشک نگهداری شود. بعد از 10 روز محلول (شربت) آن را دور بریزید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

موارد احتياط کوآموکسی کلاو


در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف آموكسي سيلين / كلاوولانات پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به هر نوع ماده غذايي ، نگه دارنده ها، رنگ هاي خوراكي يا ساير داروها، به ويژه آنتي بيوتيك ها (پني سيلين ها، سفالوسپورين ها، مهاركننده هاي بتا ـ لاكتاماز).

بارداري يا شيردهي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي (مثل ايبوپروفن و آسپيرين )، داروهاي ضدانعقاد (رقيق كننده هاي خون نظير وارفارين )، قرص هاي ضدبارداري حاوي استروژن (اين دارو اثرات اين قرص ها را كاهش مي دهد)، داروهاي نقرس (پروبنسيد، آلوپورينول )، و آنتي بيوتيك هاي ديگر (آمينوگليكوزيدها، اريترومايسين ، تتراسايكلين ).داراي سابقه يا دچار مشكلات خونريزي دهنده (مثل زخم معده ، هموفيلي ، يا كمبود پلاكتي )، كوليت (التهاب روده بزرگ ) ناشي از آنتي بيوتيك ها، يا بيماري كليوي .

هنگام مصرف آموكسي سيلين/ كلاوولانات توصيه مي شود

حتي در صورت احساس بهبودي ، تمام داروي تجويز شده را براي درمان عفونت و جلوگيري از عود مجدد آن مصرف كنيد.اگر از قرص هاي ضدبارداري استفاده مي كنيد، تا يك ماه پس از پايان دوره درمان با آموكسي سيلين / كلاوولانات از يك وسيله جلوگيري از بارداري ديگر نيز نظير كاندوم يا ژل هاي اسپرم كش استفاده كنيد.براي جلوگيري از اسهال ناشي از اين دارو ماست بخوريد.

آموكسي سيلين / كلاوولانات را دور از دسترس كودكان ، و دور از حرارت ، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط اين دارو فاسد مي شود). پس از تهيه سوسپانسيون آن را در يخچال نگهداري كنيد؛ پيش از مصرف شيشه محتوي سوسپانسيون را به خوبي تكان دهيد.
در موارد شكل هاي مايع دارو از پيمانه داخل جعبه دارو براي اندازه گيري مقدار دارو استفاده كنيد.
اگر ظرف 3 روز از مصرف اين دارو احساس بهبودي نمي كنيد با پزشكتان مشورت كنيد.

هنگام مصرف آموكسي سيلين / كلاوولانات نبايد

ديگران را در مصرف اين دارو سهيم كنيد؛ آنها ممكن است نسبت به آن حساسيت داشته باشند.
دارو را پس از تاريخ انقضايش مصرف كنيد.
دارو را ناتمام قطع كنيد؛ مگر در صورتي كه پزشكتان چنين توصيه كند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

موارد مصرف کوآموکسی کلاو +عوارض این دارو
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
۱۳
۴
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top