تاثیر متادون بر عملرد جنسی

۸,۹۴۹
۱۵
۲
سه شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ۰۰:۳۴

اثرات مخرب متادون بر عملکرد جنسی و باروری مردان و زنان/نقش متادون در بی خوابی و اعتیاد جدید

متادون چگونه روی عملکرد جنسی و باروری مردان تاثیر می گذارد؟

برای درک و فهم آسان این مساله، بهتر است ابتدا در مورد فیزیولوژی تولیدمثل در مردان توضیحی بدهیم. در بدن مرد و زن محوری وجود دارد که در بالا از مغز شروع و در پایین به بیضه و تخمدان ختم می شود. اسم این محور در مردان، محور هیپوتالاموس هیپوفیز بیضه است. هیپوتالاموس هورمونی ترشح می کند که از راه خون وارد هیپوفیز و باعث می شود دو هورمون جنسی (LH, FSH) ترشح شود. این دو هورمون با تاثیر بر بیضه ها، باعث تولید اسپرم و هورمون مردانه (تستوسترون) می شوند.

از متادون تا یائسگی مردانه

از متادون تا یائسگی مردانه

مصرف متادون از چند طریق می تواند باعث آسیب به قدرت باروری و بروز اختلال های جنسی در مردان شود؛ مهار ترشح هورمون جنسی از هیپوتالاموس که در این حالت دیگر هیپوفیز دو هورمون جنسی را تولید نمی کند و باعث آسیب به قدرت باروری و عملکرد جنسی فرد می شود. افزایش هورمون پرولاکتین خون نیز عملکرد هیپوتالاموس را که منجر به تولید هورمون های جنسی می شود، مهار می کند.

به علاوه متادون می تواند به صورت مستقیم اثر سمی بر بیضه ها داشته باشد و در نهایت باعث کاهش فعالیت بیضه شود. درواقع موادمخدر و متادون باعث کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می شوند. حدود ۷۵ درصد بیماران دچار کاهش یا از بین رفتن میل جنسی، حدود ۷۰ درصد دارای مشکل برانگیختگی جنسی و ۶۰ درصد مشکل در رسیدن به ارگاسم خواهند بود. البته باید گفت علت مشکل های جنسی در مردانی که تحت درمان با متادون هستند، فقط محدود به این سه مکانیسم نیست. معمولا این بیماران دچار مشکلات عدیده روانی، خانوادگی و اقتصادی اجتماعی نیز هستند و ممکن است داروهای دیگری هم مثل داروهای ضدافسردگی مصرف کنند.

درمان مشکلات جنسی در درمان با متادون

کسی که متادون استفاده میکند چرا در مسائل جنسی ضعیف می شود برای بر قراری آن باید چه داروی مصرف کنند؟

حق با شماست . از موقعی که چه مردان و چه زنان معتاد وارد برنامه ترک اعتیاد به روش متادون درمانی می شوند( که سابقه 30 ساله دارد) دچار اختلالات جنسی می شوند. اگر اینطور باشد پزشکتان می تواند با تغییراتی در داروهای مصرفی تا حدی بر این مشکل غلبه کند.معمولا میل جنسی مردان کم شده و قدرت نعوظ و حفظ آن را از دست می دهند. انزال زودرس در مردان رخ می دهد زنان هم دچار قائدگی نامنظم و درد می شوند . اغلب بیماران با وجود مشکلات مهمی که در این زمینه دارند، از صحبت کردن در این زمینه شرم دارند.

هم ترین عاملی که در مصرف کنندگان متادون منجر به بروز اختلال جنسی می شود، چیست؟

به طورکلی اختلال در نعوظ جسمی ۳ علت بزرگ دارد؛ هورمونی، عروقی و عصبی. گرچه در شرایط طبیعی فقط ۲ درصد اختلال نعوظ به دلیل اختلال های هورمونی است اما در این بیماران احتمال اینکه منشاء اختلال نعوظ، هورمونی (کاهش تستوسترون خون و افزایش پرولاکتین خون) باشد، بسیار زیاد است. معمولا منشاء اصلی مشکلات جنسی در این مردان، کاهش هورمون تستوسترون است که در خون به دو شکل آزاد (حدود ۲ درصد تستوسترون) و متصل به گلوبولین و آلبومین وجود دارد. جالب است بدانید فقط تستوسترون آزاد نقش موثری در عملکرد جنسی دارد بنابراین باید میزان تستوسترون آزاد خون در این افراد اندازه گیری شود.

در شرایط عادی، میزان اختلال نعوظ در افراد سیگاری قهار، ۲ برابر افراد غیرسیگاری است، با توجه به اینکه اغلب معتادان معمولا سیگار نیز می کشند.بروز مشکل در عملکرد جنسی در آنها بیش از این خواهد بود. معمولا با افزایش سن، از میزان هورمون تستوسترون کاسته و حالتی ایجاد می شود که به آن «یائسگی مردانه» می گویند. در بیماران مردی که متادون مصرف می کنند همین حالت یائسگی مردانه ایجاد می شود. اگر میزان غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد به اصطلاح به آن «یائسگی مردانه» یا «کم کاری غدد جنسی» (بیضه ها) می گویند. این تغییر هورمونی باعث ایجاد مجموعه ای از علایم جسمی و روانی می شود.

کاهش میل جنسی، تحلیل رفتن توده عضلانی بدن همراه با کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاهی ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و گرگرفتگی از علایم اصلی کاهش تستوسترون در مردان است. غالبا علایم فوق به افزایش سن و پیری نسبت داده می شود، در حالی که این طور نیست.

از متادون تا یائسگی مردانه

حتما این مشکل را با مراقب درمانی خودتون مطرح کنید

هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می­گذارد، بلافاصله پس از مدت کوتاهی ازتحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می­شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می­شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می­گیرد. در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه­ی جنسی خود لذت نمی­برد و دچار ناکامی می­شود. گاهی شریک جنسی بیمار نیز لب به شکایت و انتقاد می­گشاید و ناکامی وی را چند برابر می­سازد و به ناچار بیمار به سوی مواد روان گردان باز می­گردد.

چه باید کرد؟

 • نزدیکی طولانی که در دوران اعتیاد وجود داشته، یک نزدیکی طبیعی نبوده است. نزدیکی طولانی نه علامت مردانگی و قدرت است و نه کوتاه شدن زمان نزدیکی نشانه­ی ضعف و ناتوانی جنسی است.
 • باید بدانید در نزدیکی طبیعی بیشتر باید همدیگر را نوازش کنید .
 • مرحله­ انگیزش جنسی طبیعی از 30 ثانیه تا 3 دقیقه بیشتر طول نمی­کشد.
 • به شریک جنسی بیمار بایستی توصیه کنیم که در صورت زودرس بودن انزال بیمار از سرزنش و تحقیر او خودداری کند.
 • ولی با ادامه درمان صحیح متادون تراپی کل وضع بدن بهتر میشه.مسائل جنسی را هم شامل می شود.

بتدریج هورمونهای جنسی به حالت عادی بر میگردن . تمایل به مقاربت برمیگرده و اختلال جنسی کمتر میشن.ضمن اینکه داروها و روشهای درمانی که برای حالت های معمول استفاده می شود برای این افراد هم قابل استفاده کرد که پزشک ناظر بر درمان اگر صلاح بداند می تواند استفاده کند.

مسئله مهم در این افراد احساسات جنسی هست که یک مقدار کمرنگ شده و باید تقویت بشه. منظور اینکه روابط صمیمانه تری با شریک جنسی باید داشته باشن و مدت بیشتری معاشقه کنند و تماس بدنی جنسی ( بدون دخول ) داشته باشند و به اصلاح همدیگرو بیشتر تحریک کنند.هیچ داروئی بدون مشورت با پزشکتون یا مراقب درمانی خودتون استفاده نکنید... مثل کوکائین , هروئین , الکل , داروهای گیاهی و غیره ...

صبور باشید ،

قطع کردن روش متادون تراپی مشکلات جنسی شما را رفع نخواهد کرد و یا روابط شما را با شریک جنسی تان بهبود نخواهد بخشید.

روش های درمان :

 1. · درمان دارویی
 2. · کرم­های بیحس­کننده
 3. · فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال
 4. · روش­های جنسی که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در بالا از جمله بهترین روشها برای درمان می­باشند
 5. · زیاد کردن تعداد رابطه در طول هفته و روز
 6. · استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع بی­حس­کننده و تاخیری
 7. سالها استفاده از مواد مخدر سیستم بدن شما را بهم ریخته است و درست کردنش هم راحت و سریع نخواهد بود

یافته ها: شـیوع اخـتلال نعـوظ درافـراد تحـت درمان نگهـدارنده با متادون 5/60 % بود و در 70/70% کل افراد مورد مطالعه کاهش میـل جنسـی گزارش شد. بین سن و شغل افراد با نوع ماده مخـدر مصرفی قبلی ارتباط معنی داری یافت شد ( 05/0 >P ). بین اخـتلال نعوظ با مدت درمان با متادون و شغل نیز ارتباط معنی داری وجود داشت (05/0> P ) . همچنین بین شدت اختلال نعوظ قبل و بعد از درمان با ترازودون و میانگین نمره پرسشنامه اختلال نعوظ که قبل از درمان 21/12 و بعد از درمان 87/16 بود نـیز اختلاف آماری ، معنـی دار بود (05/0> P). دوز متـادون بر اثر بخشـی ترازودون موثـر بود ولی اخـتلاف آماری معنـی دار نبود (052/0=P )

نتیجه گیری :براساس این مطالعـه ترازودون در درمان اختـلال نعـوظ در افراد تحـت درمان با نگهـدارنده با متادون موثر است ولی جهت تایید این اثر نیاز به انجام مطالعات بیشتر با گروه کنترل و حجم نمونه بیشتر می باشد.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب اثرات مخرب متادون بر عملکرد جنسی

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


۱۵
۱
۲ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
de
امیر | ۳ ماه پیش
سلام. 33سالمه .من خیلی سال مواد مصرف کردم سه چهار سال اخر فقط متادون و سیگار مصرف کردم.دوسال ازدواج کردم یه ساله میخوام بچه دار شم ولی نمیشه . رفتم دکتر گفت مشکل جهش اسپرم دارم . الان چهار ماهه ترک کردم خواستم بدونم چقدر طول میکشه اسپرمم ترمیم شه . اصلا قابل ترمیمه . ممنون میشم جواب بدید
۱
۰
 
 
ir
احمد | ۴ ماه پیش
سلام.ضمن تشکر از زحمات شما بنده ۶۰سال دارم دوسال پیش از دام مصرف تریاک به دام شربت متادون افتاده و حدود 1 سال است که دچار نوعی بیماری (نعوظ) هستم راهنمایی کنید
۰
۰
پاسخ کارشناس:
سلام نعوظ بی جا از عوارض مصرف متادون است , البته برای همگان نعوظ رخ نمی دهد. با این حال بهتر است برای درمان بیماری خود به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
 
statcounter