بیماری آسم چیست؟چگونه آن را درمان کنیم؟

۳,۴۹۲
۲
۰
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۱

با مجله دلگرم همراه باشید

آسم چیست


واژه آسم از زبان یونانی گرفته شده و به معنی تنگی نفس است که طی این بیماری مزمن، لوله های تنفسی ما دچار تورم می شود که در نهایت منجر به این می شود که ما نتوانیم راحت نفس بکشیم و بگوییم تنگی نفس داریم.


آسم بیماری ای است که تاثیر مستقیمی روی ریه ها دارد به این معنی که روی مسیر جریان هوا که وظیفه حمل هوا به داخل ریه ها را دارد تاثیر می گذارد و باعث می شود این مسیر متورم و نازک شود. اینجاست که فرد دچار تنگی نفس می شود.


آسم یکی از بیماری های شایع است. با خوشبینانه ترین آمار ما در کشورمان 7 تا 8 درصد افراد مبتلا به آسم داریم که بیشتر آن ها کودک و نوجوان هستند، اما این بیماری ممکن است در هر سنی پیش بیاید.


اگر یکم واقع بینانه به آمار جهانی آسم فکر کنیم حدود 12 درصد از مردم دنیا مبتلا به آسم هستند، در دنیا اکنون 300 میلیون نفر بیمار مبتلا به آسم وجود دارند.


چه فردی آسم دارد؟


فردی که دچار آسم است سرفه می کند، وقتی فعالیت بدنی دارد زودتر از دیگران خسته می شود، وقتی ماده محرکی مثل بوی رنگ، شوینده، حشره کش، دود سیگار، اسپند یا آلودگی هوا به مشامش می رسد دچار تنگی نفس می شود.


فرد مبتلا به آسم غالبا هنگام شب و نیمه شب، علائمی به سراغش می آید. تقریبا اکثر بیماران آسمی می گویند که هنگام نیمه شب با سرفه از خواب برمی خیزند.


فرد آسمی با خش خش یا صدای زوزه سینه مواجه است.


فرد آسمی دچار حس سنگینی روی سینه است و این حس سنگینی زمانی که دچار سرما خوردگی های ویروسی می شود یا در معرض دود و بو های مختلف قرار می گیرد بیشتر می شود. قرار گرفتن در معرض استرس های روحی هم می تواند سنگینی سینه را بیشتر کند.


گاهی فرد آسمی یکی از این علائم، گاه دو تا گاه سه تا و گاه همه را دارد.


متاسفانه بیماران گاهی، از این که برایشان اسپری تجویز شوند می ترسند و بیشتر می ترسند که اسپری های کورتون دار برایشان تجویز شود.


وقتی اسپری با تجویز پزشک با تجربه، با آگاهی از این که این بیماری قطعا آسم است مصرف شود، می تواند به بهبود و درمان بیماری کمک کند.


ممکن است این بیماری درمان نشود، اما آسم با یک زندگی طبیعی هیچ منافاتی ندارد.


طبیعتا اگر فردی مبتلا به آسم است نباید خودش سیگار بکشد و نه اطرافیان او سیگار بکشند. بیمار آسمی نباید در منزل نباید نقش یک سیگاری دسته دوم را داشته باشد. اگر فردی در خانه شما مبتلا به آسم است، حتما از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

محرک های آسم


محرک های دیگر، مانند شوینده، اسید، وایتکس و ... باید از زندگی او حذف شود. ورزش و تغذیه مناسب می تواند به فرد کمک کند برای این که ضمن درمان و همراه با درمان های اساسی آسم بتواند یک زندگی بهتر را برای فرد ایجاد کند.


یکی از مهم ترین عواملی که می تواند بر تنگی نفس ، تاثیر گذار باشد بیماری آسم است. برای همین است که هر موقع دچار تنگی نفس می شویم یا می گوییم نفس کم آوردیم باید از خود بپرسیم که آیا مبتلا به آسم هستیم؟


اگر مبتلا به آسم هستید یا یک مریض آسمی در خانه دارید نگران نباشید، با مراجعه به پزشک و بررسی دقیق و تعیین این که این فرد آیا واقعا آسم دارد یا بیماری دیگری سبب سرفه، خس خس و تنگی نفس او می شود، می توانید با تجویز او درمان کافی و کنترل کننده بیماری را انجام دهید.


آسم یک بیماری قابل کنترل است ولی درمان کامل ندارد، اما آسم منافاتی با یک زندگی عادی ندارد. فراموش نکنید که آسم یک تنگی نفس ساده نیست و یک بیماری مزمن است


۲
۰

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید