چگونه تا حد امکان از زیان های امواج وای فای برای حفظ سلامتی جلوگیری کنیم؟

چگونه تا حد امکان از زیان های امواج وای فای برای حفظ سلامتی جلوگیری کنیم؟

امواج WiFi همواره به این دلیل که در موارد متعددی از جمله ارتباطات و مکان یابی های جغرافیایی مورد استفاده است، بسیار تحت بررسی قرار داشته و دارد.

این امواج امروزه به قدری پر کاربرد هستند که بیشتر کاربران روز و شب خود را در بین این امواج می گذرانند؛ اما آیا براستی امواج WiFi خطرساز هستند و تاثیر آنها بر بدن انسان چیست؟

امواج وای فا

هیچ نیازی به توضیح نیست که WiFi چگونه کار می کند. همه می دانیم سیگنال های WiFi از مودم شروع و به دستگاه کاربر ختم می شود؛ دقیقا مشابه امواج بلوتوث و گوشی تلفن. اما بر خلاف امواج گوشی تلفن همراه، سیگنال های WiFi بر روی نقطه خاصی از بدن تجمع و تمرکز ندارند.

در صورتی که گوشی تلفن همراه، از آنجایی که کاربر آن را نزدیک گوش و سر خود مورد استفاده قرار می دهد، امواج مستقیم بر سر و مغز انسان اثر گذارند و جمجمه انسان توانایی جلوگیری از امواج برای نفوذ در مغز را ندارد.

شما گوشی تلفن همراه خود را مدام در کنار خود دارید، آن را در جیب خود حمل می کنید و احتمالا شب و هنگام خواب آن را نزدیک سر خود می گذارید. این موضوع می تواند منجر به بروز مشکلاتی به خصوص در رابطه با سیگنال های سلولی گوشی تلفن همراه شود.

اما موضوع در خصوص WiFi کمی متفاوت است. نکته آنکه هنوز درباره مضر بودن امواج رادیویی WiFi و حتی تلفن همراه مباحث در جریان است و مضرات این موارد قطعی اثبات نشده؛ اما با فرض زیان آور بودن این امواج، نکته در خصوص WiFi این است، از آنجایی که سیگنال های آن بر روی نقطه خاصی از بدن تمرکز ندارند، خطر آن از این جهت کمتر است. همچنین وجود فاصله بین بدن انسان و مودم، منجر به آن می شود که خطرات امواج WiFi در نسبت با گوشی تلفن کاهش پیدا کند.

چگونه تا حد امکان از زیان های امواج وای فای برای حفظ سلامتی جلوگیری کنیم؟

خطرات و زیان های جسمی مربوط به سیگنال های WiFi

از آنجا که WiFi حامل سیگنال های رادیویی و امواج است، نمی تواند چندان بی ضرر باشد؛ اما سخن بر سر آن است که این امواج در قیاس با امواج گوشی تلفن هوشمند ـ که هم قوی تر و هم متمرکز تر روی مغز هستند ـ خطرات کمتری دارد.

محققان آزمایش ها و بررسی های بسیاری روی امواج WiFi کرده اند و به این نتیجه رسید ه اند که شاید این امواج، منجر به بروز سرطان مغز در انسان شود. در سال ۲۰۱۱ آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) امواج WiFi را در گروه عوامل «احتمالا» سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرد.

اما می توان درباره مضر بودن امواج رادیویی، به عوامل متعددی اشاره کرد. امواج WiFi وقتی پخش شوند در همه جا هستند. حتی اگر در زمان شب مودم خود را خاموش کنید، باز هم تحت تأثیر امواج WiFi که از خانه همسایه می آید هستید. نکته بسیار بااهمیت آنکه بنا بر تحقیقات، کودکان در معرض خطر بیشتری از بزرگسالان در محیط های محاصره شده با امواج WiFi قرار دارند و احتمال دچار شدن آنها به اختلالات ذهنی در دوران رشد از این جهت بیشتر است.

خطر WiFi برای کودکان را تنها باید با خاموش کردن دستگاه های منتشر کننده سیگنال و دور کردن آنها از کودکان و همچنین آموزش خطرات آنها برای کودکان به حداقل رساند.

امواج وایفا

چند نکته درباره کاهش خطرات WiFi

واقعیت این است که نمی توان در برابر امواج و سیگنال های WiFi کار چندانی انجام داد. نه رفتن در آب و نه پوشیدن زره، هیچ یک نمی تواند جلو ی نفوذ ۱۰۰ درصدی WiFi را بگیرد.

از آنجا که WiFi و استفاده از آن به بخشی از زندگی اجتماعی بدل شده فرار از آن هم بی معنی و نا شدنی است. تنها اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد، اینکه تا حد ممکن از سرچشمه پخش و انتشار سیگنال های WiFi دوری کنید و مطمئن شوید، مدت زمان زیادی را در نزدیکی میزی که مودم WiFi روی آن است نمی گذرانید.

همچنین در مواقع غیر ضروری، هم مودم و هم دستگاه هایی را که به WiFi متصل هستند خاموش کنید.

امواج وایرلس ( WiFi ) روتر، مودم اینترنت و موبایل ، حتی موجب توقف رشد گیاهان می شود.

پنج دانش آموزان دختر دبیرستانی در کشور دانمارک طی یک آزمایش علمی که مورد توجه جهان قرار گرفته نشان دادند که دستگاه های روتر وایرلس که در منازل برای اینترنت بی سیم مورد استفاده قرار می گیرد موجب توقف کامل رشد دانه های گیاهان می شود .

این دانش آموزان دبیرستانی پس از آنکه متوجه شدند وقتی تلفنهای همراهشان را طی شب نزدیک سرشان قرار می دهند روز بعد با مشکل تمرکز رو به رو می شوند، یک آزمایش علمی انجام دادند.

این دختران دانش آموز از منابع کافی برای انجام یک آزمایش با سیگنالهای وایرلس و تأثیر آن بر فعالیت مغز برخوردار نبودند از این رو تصمیم گرفتند که رشد گیاهانی را بررسی کنند که نزدیک روترهای WiFi قرار می گیرند و نتایج این تحقیقات به شدت تکان دهنده بود.

شش ظرف حاوی دانه های گیاه شاهی در اتاقی که هیچ روتر WiFi در آن وجود نداشت قرار گرفت و شش ظرف نیز در اتاق دیگری با روتر WiFi قرار گرفت که براساس محاسبات این دانش آموزان، نوع تشعشع این روترها با تلفنهای همراه عادی برابری می کند.

چگونه تا حد امکان از زیان های امواج وای فای برای حفظ سلامتی جلوگیری کنیم؟

طی ۱۲ روز آزمایش، دانه هایی که در شش سینی دور از روتر قرار داشتند به طور عادی رشد کردند، اما دانه هایی که نزدیک به روتر قرار داشتند رشدی نداشتند. درحقیقت تصاویر این پروژه نشان می دهد که بسیاری از دانه های نزدیک روتر قهوه ای شده و از بین رفتند.

کیم هورسواد معلم زیست شناسی مدرسه هجالاروپ اسکول که دانش آموزان آن این آزمایش در آنجام شد گفت: این آزمایش به یک بحث داغ در دانمارک در رابطه با نتایج استفاده از تلفنهای همراه و تجهیزات WiFi به راه انداخت.

هورسواد اظهار داشت: برخی از بحثها درباره این آزمایش بر سر این موضوع بود که آیا تأثیرات منفی روی دانه های شاهی در نتیجه گرمایی بوده که از روترهای WiFi خارج می شود یا خیر.

وی همچنین توصیح داد که دانش آموزان دانه های شاهی را در هر دو گروه به اندازه کافی مرطوب نگاه داشتند و دما نیز به وسیله گرما سنج کنترل و سپس تنظیم می شد.

سه سال پیش آزمایش مشابهی در هلند انجام شد و محققان متوجه شدند که برخی از درختها در مناطق شهری دارای برآمدگی های زمختی روی پوست خود شده اند. این آزمایش توسط دانشگاه وگنینجن انجام شد و طی آن ۲۰ درخت زبان گنجشک در معرض انواع مختلف تشعشع به مدت سه ماه قرار گرفتند.

درختانی که در معرض تشعشع سیگنالهای شدید WiFi قرار گرفتند نشانه های بیماری تشعشع از جمله برق سرب مانند روی برگهایشان داشتند.

امواج وایفا

چه‌باید کرد؟

تا جایی که می‌توانید کمتر از گوشی‌همراه خود تماس بگیرید و اگر نیاز به برقراری تماس داشتید، تا ضرورت ایجاد نشده از تلفن‌های خطی (سیمی) استفاده کنید.

یک تکه آهن ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیاندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ‌گاه درون ماشین از گوشی‌همراه خود استفاده نکنید.

دستگاه‌های دارای تکنولوژی بلوتوث، وای‌فای و 3G خود را زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید خاموش کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از تکنولوژی 3G کمتر برای اتصال به اینترنت استفاده کنید و تا حد امکان دستگاه تلفن همراه خود را از بدنتان دور نگه دارید.

در دستگاه‌هایی همچون پرینتر و لپ‌تاپ که قابلیت ارتباط بی‌سیم و با سیم را دارا هستند، سعی کنید تا حد امکان از بلوتوث و وای‌فای استفاده نکنید و ارتباطتان را از طریق سیم برقرار کنید و به یاد داشته باشید که روتر خود را در طول شب خاموش نگه‌دارید.

اگر مالک خودرویی هستید که مجهز به بلوتوث هست، همواره به یاد داشته باشید که آن‌را خاموش کنید و هیچ‌گاه از گیرنده بلوتوثی که بر روی گوش قرار می‌گیرد، استفاده نکنید. هرگز از مایکروویو برای گم‌کردن غذای خود و علی‌الخصوص کودکانتان استفاده نکنید.

رختخواب، مهم‌ترین مکان برای مراقبت!

بدن بایستی در طول شب استراحت نموده و نسبت به روز امواج محرک کم‌تری را دریافت کند. یک فرد معمولی در طول شب حساسیت بیشتری به این امواج دارد و 200 تا 400 برابر آسیب‌پذیرتر است. همواره مطمئن شوید که در مجاورت تختخواب شما و کودکانتان هیچ‌گونه وسیله الکتریکی‌ همچون ساعت رادیویی وجود نداشته باشد و در صورت نیاز، از ساعت‌های باتری‌دار استفاده کنید.

آن‌چنان که تبلیغ می‌شود، محصولاتی وجود دارند که این امواج رادیویی را از بدن انسان دور می‌کنند ولی آزمایشات نشان داده است که حذف کامل این امواج از بدن، امری غیرقابل تصور است. البته محصولات طبیعی و شیمیایی وجود دارند که خوردن آن‌ها باعث می‌شود که بدن راحت‌تر با این مشکل کنار بیاید. این مقاله تنها گوشه‌ای از مشکلات بیولوژیکی تکنولوژِ‌های رادیویی جدید را نشان داده، مشکلات امنیتی و اجتماعی این تکنولوژی‌ها نیز در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

اینکه مضرات امواج وای فای روی جنین تا چه حد است هنوز کاملا مشخص نیست و دانشمندان مطمئن نیستند اما توصیه می کنند تا از بچه ها در برابر اشعه ی های بیسیم محافظت کنند.


دکتر هاگ تیلور بر روی تغییرات رفتاری نوزادان موشی که در طی دوران بار داری در معرض تشعشعات بیسی قرار گرفتندمطالعه داشته است
او می گوید :" ما شواهد روشنی از تاثیر روی موش ها یافته ایم و مطالعات قبلی نشان میدهد که زنانی که از تلفن همراه استفاده میکنندکودکانی با مشکلات رفتاری بیشتری دارند".

دکتر مایا استریت متخصص اعصاب در نیویورک می گوید :


خانم های بار دار باید بدانندکه امواج بی سیم میتواند برروی پیشرفت مغز تاثیر بگذارد.او گفت در طول دهه اخیر ما شاهد افزایش نگران کننده ای از کودکانی که مبتلا به اختلالات عصبی شناخته شده اند هستیم. ما باید هر کاری که میتوانیم بکنیم این ممکن است به کاهش سرعت آن کمک بکند وباید بسیار جدی گرفته شود.

10 توصیه فهرست وار برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض امواج

از حمل کردن تلفن روی بدنتان دوری کنید (به عنوان مثال درون جیب )
از نگه داشتن هر گونه دستگاه بی سیم درحال کار در برابر بدنتان دوری کنید (مثلا تبلت )
از تلفن همراهتان در حالت بلند گو استفاده کنید و یا آن را بر روی هندزفری تنظیم کنید.
از استفاده از دستگاه های بی سیم درون اتومبیل قطار و یا آسانسور اجتناب کنید.
از تلفن های بی سیم به خصوص در جایی که می خوابید دوری کنید.
هر زمان که مقدور بود از طریق مودم های کابل دار به اینترنت متصل شوید.
وقتی از وای فای استفاده میکنید فقط برای دانلود به اینترنت متصل شوید سپس اتصال را قطع کنید و وای فای را از کار بیاندازید.
از استفاده طولانی یا در معرض مستقیم قرار گرفتن دستگاه های وای فای خودداری کنید
دوشاخه دستگاه بیسیم خانگیتان را زمانی که بدون استفاده است از برق جدا کنید (مثلا زمان خواب ).
تا حد امکان در فاصله مناصب از دستگاه بی سیم بخوابید.

امّا آن‌چه از همه مهم‌تر می‌باشد، این نکته است که پیش از استفاده از تکنولوژی‌های جدید همواره مشکلات امنیتی و بیولوژیکی آن را کاملا بررسی کنیم و سپس با داشتن آگاهی کافی به سمت آن برویم.

تنظیم وگردآوری:مجله اینترنتی دلگرم

چگونه تا حد امکان از زیان های امواج وای فای برای حفظ سلامتی جلوگیری کنیم؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 55
۵۵
۱۲
۵ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
gb
میثم | ۶ ماه پیش
ممنون استفاده کردم
۰
۰
 
 
nl
رضا | ۱ سال پیش
شماها چرا مدام تمرکز کردید و توی نوشتتون هی گفتید تلفن هوشمند؟ گوشی موبایل کلا حتی اون قدیمیهاش ضضر بسیار زیادی روی بدن داره و اول از همه مغز رو مورد حمله قرار میده! مغز انسان خودش نوعی سیستم وای فای و فرستندس ! مغز انسان هم میتونه مانند دکلهای فرستنده امواج امواج مخصوص به خودش رو بفرسته و امواجهایی که اطراف ما هستند میتونه توی امواج مغز تداخل ایجاد کنه تا حدی که حتی جنسیت انسان رو توش تداخل بندازه! الان توی تهران خیلیها مشکلات جنسی پیدا کردن و از نظر خودشون مادرزایی هست درصورتی که این امواجی که بخاطر استفاده دیگران به بدن ما اصابت میکنه بطور ناخاسته ما هم بی گناه مورد حملات این امواج قرار می گیریم . الان که خیلیها چندتا چندتا گوشی موبایل دارن ! اخه 3 تا گوشی ؟ خیلیها میتونن اینترنتشون رو بوسیله کابل به کامپیوترشون متصل کنن اما بخاطر کلاسش وای فای استفاده میکنن . سعی کنید موقع کار و صحبت با موبایلتون از هندزفری کابلی استفاده کنید
۰
۰
 
 
ir
ts | ۱ سال پیش
واقعا عالی بود.
ممنون
۰
۰
 
 
ir
مهسا | ۱ سال پیش
خیلی مفید و آموزنده بود. ممنون از مطالب خوبی که گذاشتید.
۰
۰
 
Scroll to Top