امروز: جمعه, ۰۳ آذر ۱۳۹۶ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۳۹ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی , مصادف است با : آغاز انتشار روزنامه "مجلس" (1285 ش)/ كشف الكتريسيته(1831م)    بیشتر ...
یورو: ۴,۷۷۶ تومان
دلار: ۳,۹۲۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۶۵,۰۰۰ تومان
یک گرم طلای 18 عیار : ۱۲۶,۰۴۰ تومان
قیمت روزانه ارز و طلا :

تبلیغات

قیمت روز طلا (تومان)

یک گرم طلای 18 عیار
۱۲۶,۳۹۰
یک گرم طلای 19 عیار
۱۳۳,۴۰۰
یک گرم طلای 20 عیار
۱۴۰,۴۳۰
یک گرم طلای 22 عیار
۱۵۴,۴۸۰
یک گرم طلای 24 عیار
۱۶۸,۵۲۰
هر مثقال طلا آبشده (مظنه)
۵۴۷,۵۰۰

نرخ روزانه ارز - قیمت به ریال

دلار
۳,۹۰۴
یورو
۴,۷۸۹
پوند
۵,۰۸۵
درهم
۱,۰۷۴
دلار کانادا
۳,۲۹۹
دلار استرالیا
۳,۱۶۴
ریال سعودی
۱,۰۴۰
لير ترکيه
۱,۲۰۹
کرون سوئد
۴۸۹
رینگیت مالزی
۹۴۴
بات تایلند
۱۲۳
یوان چین
۶۲۲
فرانک سوییس
۴,۱۴۸

قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۲۴۰,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۷۰,۰۰۰
نیم سکه
۶۶۴,۰۰۰
ربع سکه
۳۷۵,۰۰۰
سکه گرمی
۲۵۱,۰۰۰

قیمت روز خودرو (ريال)

هایما S7 اتوماتیک
۸۵,۰۰۰,۰۰۰
وانت دیزلی فوتون
۷۹,۰۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28316
۳۸,۵۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28232
۳۶,۳۰۰,۰۰۰
چانگان CS35
۶۶,۰۰۰,۰۰۰
چانگان ایدو
۶۴,۰۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 اتوماتیک
۵۵,۵۰۰,۰۰۰
رنو ساندرو
۵۲,۴۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 دنده ای
۴۸,۷۰۰,۰۰۰

پر بازدیدهای سلامت

مروری بر هفته گذشته با دلگرم

کد خبر 151768
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۵۴
دسته: سلامت
پرینت
ایمیل

علت لرزش بدن از داخل بطور ناگهانی را میدانید؟

علت لرزش ناخودآگاه بدن چیست؟

 

لرزش یا رعشه یا لغمه، شامل حرکات اضافی بدن می‌باشد. این حرکات به دلیل انقباض و انبساط متناوب عضلات پدید می‌آید.لرزش، شایع‌ترین حرکت غیرارادی بدن است و ممکن است در دست‌ها، بازو، چشم، صورت، سر، طناب‌های صوتی، تنه و ساق پا دیده شود. ولی بسیاری از موارد لرزش، در دست‌ها دیده می‌شود.بعضی انواع رعشه ارثی است. رعشه ممکن است در هر سنی بروز نماید، ولی در افراد میانسال و سالمند شایع‌تر است.لرزش دست‌ها هنگام عصبانیت، اضطراب، خستگی بیش از حد، ورزش‌های پراسترس و کار زیاد شایع است.

  با دلگرم همراه باشید تا در مورد علت لرزش بدن بیشتر بدانید.

 

علت لرزش بدن چیست؟

 

انواع لرزش دست

 

 • لرزش مخچه‌ای که به آن لرزش عمدی هم می‌گویند.

نوعی لرزش آهسته اندام‌های انتهایی است که در پایان یک حرکت مانند تلاش در فشردن یک دگمه یا لمس نوک بینی دیده می‌شود.لرزش مخچه‌ای به علت وجود ضایعه در مخچه یا آسیب مخچه به علت حادثه، تومور یا بیماری‌هایی مانند ام‌اس یا نابسامانی‌های ارثی دیده می‌شود. این نوع لرزش، به علت مصرف زیاد الکل یا مصرف بیش از حد بعضی داروها نیز حاصل می‌شود.

وقتی شخص مبتلا، دارای فعالیت است و یا در وضعیتی خاص قرار می‌گیرد، غالباً این لرزش برجسته‌تر است. لرزش مخچه‌ای ممکن است با سایر تظاهرات از جمله: اشکال در سخن گفتن، چرخش غیرارادی و سریع چشم‌ها، مشکلات راه رفتن و لرزش تنه و گردن همراه باشد.

 •  لرزش دیستونیک.

در تمام مبتلایان به دیستونی و در تمام سنین دیده می‌شود. دیستونی یکی از نابسامانی‌های حرکتی است که طی آن انقباض غیرارادی و بی‌وقفه عضله، سبب حرکات تکراری و یا غیرطبیعی می‌گردد.لرزش دیستونیک، ممکن است در هر یک از ماهیچه‌های بدن به وجود آید. غالباً وقتی بیشتر دیده می‌شود که بیمار در وضعیتی خاص قرار می‌گیرد یا به طریقی خاص به حرکت در می‌آید.لرزش دیستونیک به طور نامنظم بروز می‌کند و غالباً با استراحت، از بین می‌رود. ممکن است لمس عضله یا بخش مبتلا، از وخامت لرزش بکاهد.

 •  لرزش اصلی.

شایع‌ترین نوع لرزش‌ها است. در بعضی افراد به آهستگی پیشرفت می‌کند و از یک سمت بدن شروع می‌شود، ولی طی 3 سال، هر دو سمت بدن را درگیر می‌نماید.در بسیاری موارد، دست‌ها گرفتارند، ولی سر، زبان، ساق‌ها و تنه نیز ممکن است گرفتار باشند.لرزش اصلی، ممکن است با آشفتگی خفیف راه رفتن همراه باشد. با افزایش سن، ممکن است کثرت لرزش کاهش یابد، ولی وخامت آن افزایش یافته و بر توانایی بیمار تأثیر خواهد گذاشت.
هیجان، استرس، تب، خستگی بیش از حد جسمی یا پایین ‌بودن قند خون ممکن است افزایش دهنده لرزش باشداحتمال ارثی بودن این نوع لرزش بسیار است. لرزش اصلی علت شناخته شده ندارد.

 • لرزش ارتوستاتیک.

با انقباضات سریع عضلات مشخص می‌شود و بلافاصله پس از ایستادن در ساق پا و تنه دیده می‌شود. در ران‌ها و ساق‌ها گرفتگی عضلات حس می‌شود و وقتی از بیمار می‌خواهند روی یک نقطه بایستد، به صورت غیر قابل کنترلی تکان می‌خورد.در این مورد، سایر نشانه‌های بالینی وجود ندارد و وقتی بیمار می‌نشیند یا روی پاها می‌پرد، حالت تکان خوردن فرومی‌نشیند. در بیمارانی که دچار لرزش اصلی هستند، لرزش ارتوستاتیک هم دیده شده است.

 •  لرزش پارکینسونی.

در اثر وارد آمدن آسیب به ساختارهای درون مغز ایجاد می‌شود. این لرزش در زمان استراحت دیده می‌شود و غالبا پیشتاز بیماری پارکینسون است.این لرزش که غالبا در دست‌ها دیده می‌شود، ممکن است در گونه، لب‌ها، ساق‌پا و تنه نیز دیده شود و با استرس یا هیجان افزایش می‌یابد. شروع لرزش پارکینسون، بعد از 60 سالگی است.حرکت از یک عضو یا یک سمت بدن آغاز می‌شود و معمولا پیشرفت کرده و سمت دیگر را گرفتار می‌کند.

 •  لرزش فیزیولوژیک.

در تمام افراد طبیعی دیده می‌شود و ارزش بالینی ندارد. این لرزش به ندرت با چشم دیده می‌شود و با هیجانی شدید (مثل اضطراب یا ترس)، خستگی بیش از حد جسمی، کاهش قند خون، پرکاری تیروئید، مسمومیت با فلزات سنگین، استفاده از عوامل محرک، مصرف الکل یا تب، شدت می‌گیرد.این نوع لرزش در تمام عضلات ارادی دیده می‌شود و با باز کردن ساعدها و قرار دادن یک برگ کاغذ روی نوک دست‌ها قابل مشاهده است. این نوع لرزش، پس از رفع علت از بین می‌رود.

 •  لرزش روانزاد (لرزش هیستریک).

این نوع لرزش، در زمان استراحت یا یک وضعیت خاص رخ می‌دهد. ویژگی‌های این نوع لرزش شامل: شروع ناگهانی و بهبود، افزایش میزان بروز آن با استرس، تغییر جهت لرزش و یا بخش گرفتار بدن است. وقتی حواس بیمار پرت می‌شود، این لرزش کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود.

 • لرزش روبرال.

با لرزش آهسته و سفتی بدن مشخص می‌شود که در زمان استراحت و به صورت عمدی وجود دارد. این نوع لرزش با بیماری‌هایی همراه است که سبب بیماری هسته قرمز مغز میانی می‌شوند و با ضربه‌های غیرمعمولی همراه است.

 •  لرزش آستریکیس.

اعتیاد به الکل یا ترک الکل، سبب از بین رفتن بعضی سلول‌های عصبی شده و به لرزش بدن می‌انجامد.

 • وقتی اعصابی که به عضلات بدن عصب می‌دهند به علت صدمه، بیماری، ناهنجاری دستگاه عصبی مرکزی یا کسالت‌های سیستمی دچار ضربه شوند، لرزش به علت بیماری اعصاب محیطی (نوروپاتی محیطی) بروز می‌کند.نوروپاتی محیطی، تمام بدن یا بعضی مناطق مانند دست‌ها را گرفتار می‌کند و پیشرونده است. لرزش اندام‌های گرفتار موجب از بین رفتن حس می‌شود و مشکلات راه رفتن و تعادل ایجاد می‌شود.ویژگی‌های بالینی در این حالت، مشابه حالات لرزش اصلی می‌باشد.

   

 • در ترک سیگار نیز لرزش بدن دیده می‌شود.

 

علت لرزش بدن

علتهای لرزش بدن

 

 •  هوای سرد یا ترس که باعث هم خوردن دندان‌ها می‌شود.
 •  اختلال در بخش‌هایی از مغز که کنترل عضلات سراسر بدن و یا مناطق خاصی از بدن مانند دست‌ها را بر عهده دارند.
 •  سوءتغذیه، ضعف
 •  مشکلات غدد مثل پرکاری تیروئید
 •  لرزش دست می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد که این نوع لرزش در سنین پایین‌تر شروع شده و هنگام خستگی و استرس بیشتر می‌شود و با دارودرمانی مناسب قابل کنترل است.
 •  آلودگی هوا، مسمومیت با فلزات سنگین از جمله سرب و کبالت
 •  مصرف موادمخدر، ترکیبات آمفتامین، داروهای روان‌گردان و استفاده بی‌رویه از داروهای اعصاب
 •  در شیرخواران مبتلا به فنیل کتونوری و نارسایی کبد لرزش دیده می‌شود.
 •  مصرف بی‌رویه الکل، بی‌خوابی و شب زنده‌داری
 • کمبود منیزیم و تیامین (ویتامین ب1)
 •  گزش بعضی انواع عنکبوت مثل عنکبوت پشت قرمز استرالیا
 •  بیماری‌هایی که سبب لرزش می‌شوند، عبارتند از: پارکینسون، ام اس و بیماری‌های مزمن کلیوی.

 

 علت لرزش بدن

تشخیص لرزش بدن

 

پزشک ضمن معاینه، به بررسی قرینه بودن لرزش، حالت از بین رفتن حس، ضعف یا آتروفی عضله یا کاهش رفلکس‌ها مبادرت خواهد نمود.در صورتی که لرزش از نوع ارثی باشد، گرفتن سابقه خانوادگی مؤثر است.با آزمایش خون یا ادرار می‌توان بدکاری تیروئید، سایر علل متابولیک و تراز غیر طبیعی بعضی مواد شیمیایی را مشخص کرد که ممکن است سبب ایجاد لرزش شوند.با استفاده از سی تی اسکن یا ام آر آی می‌توان فهمید که آیا لرزش در نتیجه نقص ساختاری به وجود آمده است یا حاصل تخریب مغز است.پزشک، برای تشخیص مشکلات عضله یا عصب، دستور انجام الکترومیوگرافی دهد. با این آزمون فعالیت غیرارادی عضله و عکس‌العمل ماهیچه نسبت به تحریک عصب اندازه‌گیری می‌شود.

 

علت لرزش بدن

مواقعی که باید لرزش دست را جدی گرفت

 

در مواردی که لرزش دست در سنین پایین‌تر شروع شود یا با علائم دیگری همراه باشد، یا در طول زمان بیشتر گردد، باید جدی گرفته شود. در بیماری‌های تحلیل برنده مغز مثل MS یا بیماری‌های مخچه‌ای یا پارکینسون این نوع لرزش‌ها دیده می‌شود.

سئوالات زیر را از فرد دچار لرزش بپرسید

 •  درباره چگونگی تولد و زایمان پرسش شود، آیا زایمان مشکل داشته و یا هیپوکسی(کمبود اکسیژن) هنگام تولد داشته است.
 • وجود لرزش در دیگر افراد خانواده و فامیل
 •  مصرف داروها پرسیده شود، زیرا عوارض بعضی داروها لرزش می‌باشد.
 •  سابقه پرکاری غده تیروئید مدنظر باشد و به ویژه در جوانان دچار لرزش، تست‌های تیروئیدی درخواست گردد، زیرا ممکن است لرزش دست‌ها نخستین شکایت مبتلایان به پرکاری تیروئید باشد.
 •  بیماری ویلسون که یک بیماری ارثی ناشی از اختلال متابولیسم مس و کمبود آنزیم سرولوپلاسمین است، به ویژه در افراد جوان سبب لرزش می‌شود. بنابراین در افراد جوان دچار لرزش، آزمایش اندازه‌گیری مس خون و سرولوپلاسمین سرم درخواست گردد.
 •  از وجود اضطراب و دلشوره سئوال گردد.
 •  راجع به مصرف الکل و مواد مخدر پرسش شود.

 

علت لرزش بدن

درمان لرزش بدن

 1.  استراحت کافی داشته باشید.
 2.  اگر لرزش در اثر اضطراب باشد، داروهای اکسازپام و لورازپام مفید است.
 3. ورزش کنید.
 4.  لرزش ها را کنترل کنید؛ مثلا شیء نسبتا سنگینی را در دستتان بگیرید تا به کاهش لرزش بدن کمک کند.
 5.  تزریق بوتاکس درون عضلات درگیر، باعث فلجی آنها می‌شود.
 6. زالودرمانی می‌تواند لرزش‌ها را معالجه کند.
 7.  مصرف گیاه شاهدانه در لرزش‌های مخچه‌ای و MS مفید است.
 8.  با دوستانتان رفت و آمد داشته باشید. با این کار، افسردگی را دور خواهید کرد.

 

 علت لرزش بدن

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

 + 13
مخالفم - 2
منبع: گردآوری شده ی دلگرم


تعداد نظرات: 5
منتشر نشده: 0
 
ir
+0
unlike
-0
ناشناس ۹۶/۰۷/۲۲ - ۱۸:۵۷
پاسخ
comments سلام. من بدنم از داخل حالت لرزش داره ولی بعضی وقتا تپش قلب گرفته و بعد از آن کل بدنم کاملا میلرزه. مثلا فک هایم کاملا به هم میخورن راه درمانش چیه؟
لطفا راهنمایی کنید.
 
 
ir
+0
unlike
-0
ناشناس ۹۶/۰۷/۲۲ - ۱۸:۵۷
پاسخ
comments سلام. من بدنم از داخل حالت لرزش داره ولی بعضی وقتا تپش قلب گرفته و بعد از آن کل بدنم کاملا میلرزه. مثلا فک هایم کاملا به هم میخورن راه درمانش چیه؟
لطفا راهنمایی کنید.
 
 
ir
+0
unlike
-0
حسین ۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۰۶
پاسخ
comments منم پاهام بعضی وقتالرزش داره وقتایی هم که عصبی میشم بدنم لرزش داره /چیکار کنم؟ممنون از دلگرم
 
 
ir
+0
unlike
-0
پروین ۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۰۵
پاسخ
comments من الان بدنم کمی حالت لرزش داره وقتی که میخوام از جام بلند بشم پاهام کمی میلرزه بعد چند ثانیه خوب میشه سر درد رو ولی الان این مشکل رو ندارم چند سال پیش با پالس تراپی این مشکلم رفع شد....
 
 
ir
+0
unlike
-0
مریم ۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۰۵
پاسخ
comments سلام دوستان عزیزم
من به مشکلی برخوردم که نمیدونم جدی هست یا نه؟

حس میکنم مغز سرم میلرزه .. تقریبا شبیه سر گیجه است .

یک مثال میزنم برای اینکه بهتر درکم کنین:(فرض کنید روی یک سطح سفت ومحکم بخواین با مته سوراخ ایجاد کنین لرزشی که اون جسم ایجاد میشه چه شکلیه؟
جمجمه من الان دقیقا شبیه همون داره میلرزهNo57تا حدی که با ارتعاش یک صدای آروم هم تکون میخورهNo5
 

کد امنیتی
کد جدید